Ayder Yaylası’nı betona gömdüler

Rize‘nin doğal güzellikleriyle ünlü Ayder Yaylası’nda kentsel dönüşüm ismi altında yaşanan betonlaşmanın imgeleri ortaya çıktı.  Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2017’de Rize’de AKP Vilayet Liderleri Genişletilmiş Vilayet İstişare Meclisi Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, “Allah’ın bize verdiği Ayder farklı ancak biz Ayder’i kirlettik, rezil ettik. Ayder’i kentsel dönüşüm değişimle şanına yakışır bir hale getireceğiz” demişti. Erdoğan’ın çıkışının akabinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 11 Ekim 2019’da kentsel dönüşüm projesi başlattı. Lakin ortadan geçen 3 yılda yapılanlar, fecî betonlaşmayı gözler önüne serdi. TOKİ eliyle yaptırılan 1600 araçlık otopark ve termal otel projesinin inşaat imgeleri Ayder’in nasıl betona gömüldüğünün resmi oldu.

MİLLİ PARK OLMAKTAN ÇIKABİLİR

Dağ yamacına 6 blok halinde 9’ar ve 12’şer katlı inşa edilen toplam 1600 araçlık otopark inşaatı ile ilgili paylaşılan imajlara tepki gösteren, KTÜ Orman Fakültesi Orman Mühendisliği Kısmı Öğretim üyesi Doç. Dr. Oğuz Kurdoğlu, “Kentsel dönüşüm kentte olur. Ulusal parkta kentsel dönüşüm yaparsanız orayı kentleştirmiş olursunuz. Ayder Yaylası ulusal park olmaktan çıkarsa hiç şaşırmayacağım” diye konuştu.

Belediye yetkilerini TOKi’ye devretti

Ayder’in son halini kanserli bir hücre olarak pahalandıran Fırtına İnisiyatifi avukatlarından İbrahim Demirci, tasalarını şöyle anlattı:

“Çamlıhemşin Belediyesi bütün yetkilerini TOKİ’ye devretti. TOKİ neresi olursa olsun, betonlaştırıyor. Ayder’i kaplayacak bir imar planı hazırlanacaktı. O bir türlü ortaya çıkmadı. Artık parsel bazında mevzi imar planları yapıyorlar. Münasebetiyle oradaki beşerlerle kamulaştırma sürecine girmeden pazarlık yapıyor. İnsanları, tapulu yerlerinden çıkarmaya çalışıyorlar. Ayder şu anda bitmiş vaziyette. Ayder’in ortasına yapılan inşaat İstanbul’da yapılan bir AVM üzere bir yer. Ayder turizm merkezi olabilir lakin öteki vasıfları da var. Doğal sit alanıdır. Ayder şu anda kanserli bir hücredir. Bu kanserli hücre yavaş yavaş kaçınılmaz bir halde üste yanlışsız yayılacak. TOKİ burada durmayacak. Asıl kaygımız bu.”

Kurum: Ayderimiz daha güzel olacak

Çevre Bakanı Murat Kurum tepkiler üzerine yaptığı açıklamada “Ayder’imizin hoşluğunu bozan yapıları kaldırıyoruz. Yöresel mimariye uygun bir tesis yaparak hepsini birebir çatı altında topluyoruz. Otoparkı, doğal yapıyı hiçbir formda bozmadan yer altına indirdik. Seyir teraslarını yapıyoruz. Hepsi bitince, doğal doku daha da ortaya çıkınca, yeni Ayderimiz
bugünden hoş değil, çok daha hoş ve yeşil olacak” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir