Bakan Bilgin: Türkiye’yi dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri yapacağız, bu hayali bir şey değil

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, “Enflasyonla gayret siyasetimiz devam ediyor. Bu siyaset muvaffakiyete ulaşacak, üstelikte biz ekonomiyi büyüterek bu sorunu çözeceğiz. Büyüyerek sorunu çözmek neymiş göstereceğiz. Türkiye’yi dünyanın en büyük 10 iktisadından biri yapacağız. Bu hayali bir şey değil” dedi.

Bilgin, sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin iştirakiyle organize edilen toplantıda, bugün Türkiye’nin 1 trilyon dolarlık iktisadın eşiğinde bir ülke olduğunu söyledi. Türkiye’nin yürüyüşünün hızlanarak devam ettiğini vurgulayan Alım, “Türkiye neredeyse 100 yıla yakın az gelişmiş ülkeler kategorisinde yer aldı. Artık Türkiye dünyanın birinci 20 iktisadından biri. Türkiye artık fakir bir ülke değil, Türkiye az gelişmiş bir ülke değil. Lakin geldiğimiz yer kâfi mi? Kâfi değil. Ne yapmak istiyoruz? Türkiye’yi dünyanın en büyük 10 iktisadından biri yapacağız. Bu hayali bir şey değil” diye konuştu.

“Dünyada hangi kriz varsa tahlil merkezi olarak Türkiye görülüyor”

“Türkiye demokrasi sürecinde ileriye gerçek gittiğinde Türkiye’nin ekonomik gelişmesi hızlanmaya başladı. Dünyada hangi kriz varsa tahlil merkezi olarak Türkiye görülüyor” tabirlerini kullanan Alım, “Avrupa’yı tahıl krizi, açlık krizi bekliyordu. Binlerce ton gemilerle tahıl taşınıyor. Nereye gidiyor? Yüzde 57’si Avrupa’ya gidiyor. Avrupa’yı açlıktan kurtarmış Sayın Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde bu krizin çözülmesi” dedi.

“Türkiye, mazlum halkları düşünen bir ülke konusunda tarih sahnesinde tekrar kendi kimliğine yakışır bir rol üstleniyor”

Türkiye’nin sorun çözen bir ülke olarak ortaya çıktığının altını çizen Alım, şöyle devam etti:

“Türkiye yalnızca ekonomik bakımdan kalkınmıyor, yalnızca toplumsal refahı artan bir ülke değil, yalnızca demokratikleşen bir ülke değil, kendi coğrafyasında önder lakin birebir vakitte insanlık için fakir ülkeler için düşünen, mazlum halkları düşünen bir ülke konusunda tarih sahnesinde yine kendi kimliğine yakışır bir rol üstleniyor.

“Enflasyonla çaba siyasetimiz devam ediyor”

Enflasyonla uğraş siyasetimiz devam ediyor. Bu siyaset muvaffakiyete ulaşacak, üstelikte biz ekonomiyi büyüterek bu sorunu çözeceğiz. Büyüyerek sorunu çözmek neymiş göstereceğiz. Zira büyümeden vazgeçemeyiz. Büyüme istihdam demek, büyüme Türkiye’nin ulusal gelirinin artışı demek, büyüme Türkiye’nin güçlenmesi demek, büyüme Türkiye’nin ihracatının artması demek, yerli kaynaklara dayalı döviz üretmenin imkanı demek.

Enflasyon önümüzdeki günlerde, önümüzdeki yılda varsayım ediyorum, denetim altına alındı artık esasen biliyorsunuz lakin bunu daha da aşağılara çekeceğiz, ama şu gerçeği de unutmayacağız, enflasyonun karşısında, enflasyonun tahribatına uğramış insanlarımız var, işçilerimiz var, çalışanlarımız var, işsizlerimiz var. Yardım almak durumunda olan bir sürü çalışamayan aileler var. Onların hepsine Türk devleti kendi şefkatli elini uzatıyor. Doğal gaz yardımından tutun, yakıt yardımından tutun yiyecek, giyecek yardımına kadar insanların her kaygısına koşan bir toplumsal devlet kimliğini ortaya koyan bir Türk devleti var.”

“Enflasyonun tahribatına karşı koruyacak önlemleri alıyoruz”

Yeni minimum fiyatın belirlenmesi çalışmalarına ait de Alım, “Biz çalışanlarımızı, işçilerimizi taban fiyat siyasetimizle ne yapıyoruz, enflasyonun tahribatına karşı koruyacak önlemleri alıyoruz. Yarın da Ankara’da minimum fiyat toplantısının üçüncüsünü yapacağız, inşallah orada da bir uzlaşmayla yine işçilerimizi enflasyonun yıkıcı tesirine karşı koruyacak bir fiyat düzeyinde bir uzlaşmaya varacağımızı düşünüyorum” diye konuştu.

Bilgin, “Kamu çalışanlarının 3600 ek gösterge düzenlemesiyle, yaklaşık 6 milyonu kapsayan bir düzenlemeyle hayatlarını ve emeklilik süreçlerinde karşılaşacakları sıkıntıları çözecek bir uygulamayı gündeme getirdik” dedi.

Emeklilikte yaşa takılanlara (EYT) yönelik çalışma hakkında da Alım, şunları aktardı:

“Biliyorsunuz bir de önümüzde EYT diye emeklilikte yaşı bekleyenlerle ilgili yaptığımız çok yakında, bu ay içerisinde Meclise sunabilecek hale getireceğimiz uygulamamız var. İktisatta meseleler var, ekonomik meselelerin toplumsal yansımaları var, toplumsal sorunlara dönüşü var, onları biz teker teker çözerek ilerleyeceğiz. Hiç kimsenin tasası olmasın, Türkiye büyük bir ülkedir, Türk devleti güçlü bir devlettir, Türk devleti toplumsal bir devlettir ve bütün toplumsal meseleleri çözerek ileriye yanlışsız yürüyen bir milletimiz var. Demokrasi sayesinde, demokrasimizi güçlendirerek 2023’te Türkiye’nin, büyük Türkiye hayalini gerçekleştirecek, Türkiye Yüzyılı’nın güçlü adımlarla başlangıcını yapacağız.”

(AA) 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir