Fatih Sultan Mehmet’in madalyonu müzayedeye çıkıyor

Madalyon, Hükümdar Fatih’in vefatından sonra Napoli’de yapıldı. Onu bu kadar az kılan ise Fatih’in unvanının Bizans imparatoru olarak madalyon üzerinde yer alması.

Çağ açıp çağ kapatan Hükümdar Fatih Sultan Mehmet’in resmedildiği çok ender bir madalyon, Londra’da açık artırmaya çıkarılacak.

Madalyonunun üzerinde “Bizans İmparatoru Osmanoğlu Sultan Muhammed” yazısı dikkat çekiyor.

TRT Haber’den Zeynep Eryılmaz’ın haberine nazaran Madalyon, Londra’daki müzayede meskeni Christie’s’de 27 Ekim’de satışa çıkarılacak.

FATİH’İN AZ MADALYONU

Madalyon, Hükümdar Fatih’in vefatından sonra Napoli’de yapıldı. Onu bu derece ender kılan ise Fatih’in unvanının Bizans imparatoru olarak madalyon üzerinde yer alması.

Bronzdan dökülen madalyon Rönesans’ın en hoş portre madalyonlarından biri sayılıyor.

İslam ve Hint Yapıtları Yetkilisi Sara Plumbly, madalyona ait şunları söylüyor:

“Onu İtalyan portre madalyonlarına çok benzeyen bir görüntüde bir cet binmiş olarak görüyorsunuz ve ufukta üsküdar olabileceği düşünülen küçük bir kale var. Madalyonun kenarlarında onu hem Asya’nın hem de Avrupa’nın hükümdarı olarak tanımlayan yazıt görüyorsunuz.”

 

 MADALYONUN YALNIZCA 3 ÖRNEĞİ DAHA VAR

11 buçuk santimetre çapındaki madalyonun dünyada yalnızca üç örneği daha var. Bunlardan biri New York’taki Metropolitan müzesinde, başkaları ise Oxford’daki Ashmolean ile Londra’daki Victoria ve Albert Müzeleri’nde.

İtalyan heykeltraş ve ressam Costanza de Ferrara’nın yaptığı bu madalyon ise Fransız koleksiyoner Charles Dupriez’nin ailesi tarafından mezata konuldu.

Madalyon “İslâm ve Hint Dünyaları Sanatı, Oryantal Kilimler ile Halılar” müzayedesinde 40 ile 60 bin Sterlinden, yani yaklaşık 836 bin ile 1 milyon 250 bin lira ortasında bir fiyattan açık arttırmada yer alacak.

 

 

KAYNAK: TRT HABER

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir