Fehmi Koru: Her yeni gelişme, okuduğum her haber bana ‘baskın seçim’ ihtimalini hatırlatıyor

Fehmi Koru*

Muhalefet sıklıkla “Geliyor gelmekte olan” sloganını kullanıyor ya, hallerine bakıp, o sloganın düşündürmesi gerekeni en az düşünenlerin muhalefet cephesi olduğuna inanıyorum.

‘Baskın seçim’ kapıda ve muhalefet hala buna uyanamadı gibime geliyor.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), bugün, HaberTürkTV, FoxTV, HalkTV ve TELE1 kanallarına yönelik yaptırım evraklarını pahalandırmak üzere toplanacakmış…   

Sabah birinci iş olarak baktığım gazetelerin birinde en gözüme çarpan bu haber oldu.

Ardından da öbür haberler sökün etti.

Sırasıyla okuyalım:

TÜRK-İŞ’ten taban fiyat açıklaması – Minimum Fiyat Tespit Komisyonu’nun 3’üncü toplantısında uzlaşma sağlanamadı. Toplantının ardından TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay “Teklifimiz 9 bin lira. Verirlerse masaya oturup imzalarız, vermezlerse o problemin içerisinde olmayız” dedi.

AA: Sıhhat çalışanlarının banka promosyon ödemelerinde mutabakata varıldı – Sıhhat Bakanlığı’nın Ziraat Bankasıyla yaptığı mutabakat çerçevesinde sıhhat çalışanlarına toplam 29 bin lira promosyon ödemesi yapılacak. 

MTV yine değerleme oranı belirlendi – Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile 2023 yılında Motorlu Taşıtlar Vergisi fiyatlarında uygulanacak yine kıymetlendirme oranı yüzde 61,5 oldu. [FK’nin notu: Daha evvel %122.93 olarak belirlenmiş olan o oran Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle yarıya indirilmiş oluyor.]

Ve şu haber:

AKP ve MHP istedi, Meclis tatil edildi – AKP’nin Meclis’in 3 gün tatil edilmesi önerisi MHP’lilerin takviyesiyle kabul edilirken muhalefet reaksiyon gösterdi.

Bu haberler kendi başlarına erken yahut baskın bir seçim için kâfi münasebet olmayabilirlerdi.

Ancak bu haberler, bir gün evvel Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) başkanı Muharrem Akkaya’nın yaptığı açıklamalarla birlikte mütalaa edildiğinde tablonun tamamlandığı rahatça görülebiliyor.

Hiç değilse ben o denli görebiliyorum.

YSK liderinin ismini bu son açıklamasına kadar işitmiş miydiniz?

Sanmıyorum. YSK’dan bir ay sonra emekli olacak biri o ve iki gün üst üste gündemi belirleyecek iki açıklamayla apansızın kamuoyu karşısına çıkıverdi.

İlkinde HaberTürk’ten Kübra Par’a, siyasi yasaklı hale gelmesine de yol açabilecek 2 yıl 7 ay ve 15 gün mahpus cezası verilmiş İstanbul büyükşehir belediye başkanı Ekrem İmamoğlu’nun cumhurbaşkanlığı seçiminde mümkün adaylığına ait görüşünü açıkladı YSK lideri.

“Cezası onaylanırsa aday olup seçilse bile mazbatası verilmez” diyerek…

Ardından, yine YSK başkanı, bu defa, Deutsche Welle-Türkçe internet sitesinden Alican Uludağ’ın kendisine yönelttiği, Cumhur İttifakı tarafından tekrar aday gösterileceği ilan edilmiş Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın adaylığı önündeki anayasal pürüzü aşıp aşamayacağı sorusuna, ‘ihsas-ı rey’ olacağı için görüş açıklayamayacağı karşılığını verdi. 

‘İhsas-ı rey’, yani hakkında karar verilmesi için önlerine gelecek bir hususta evvelden açıklama yapmama münasebeti, bir gün evvel İmamoğlu konusunda YSK liderinin aklına gelmemiş olabilir mi?

Gelmemiş görünüyor fakat.

Dünkü yazıma göz atmış olanlar biliyor; YSK başkanı yine de bazı bilgiler vermekten geri durmamış. Uludağ’a, heyet üyeleriyle paylaşmadığı bir çalışma yaptırdığını, bu ortada arkadaşı bir anayasa hukukçusuyla istişare ederek, araştırarak bir görüş oluşturduğunu da söylemiş…

Açıklamasının bence ‘baskın seçim’ beklentimle ilgisi de bulunan en farklı cümlesi ise, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı kast ederek sarf ettiği bir sürpriz beklentisiyle ilgili.

“Belki aday olmaz, öbür bir şey olur” cümlesi…

Ben bu cümlenin “Durun bakalım, tahminen evvel öteki bir şey olur” diye okunması gerektiği kanaatindeyim.

2014 ve 2018 yıllarında yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanarak ‘iki defa’ cumhurbaşkanı olmuştu Tayyip Erdoğan; bu sebeple de anayasanın 101. hususundaki “Cumhurbaşkanının vazife müddeti beş yıldır. Bir kimse en fazla iki kez Cumhurbaşkanı seçilebilir” kuralı yüzünden önümüzdeki seçime katılması mümkün değil.

Ancak bu kuralı aşmanın yolu anayasanın bir diğer unsurunda (m. 116) yer alıyor.

Okuyalım:

“Cumhurbaşkanının ikinci devrinde Meclis tarafından seçimlerin yenilenmesine karar verilmesi halinde, Cumhurbaşkanı bir kere daha aday olabilir.”

Yani?

TBMM’den çıkartılacak bir kararla seçim tarihinin erkene alınması halinde, iki sefer seçilmiş ve bu yüzden tekrar aday olamayacak durumda bulunan cumhurbaşkanı, bir defa daha seçilebilme hakkı kazanabiliyor.

İstişare ettiği ‘anayasa hukukçusu’ arkadaşına ne dediğini bilmem elbette imkansız; fakat emekliliğinin çabucak öncesinde, kamuoyu önüne, şu sıralarda gündemin birinci hususu haline gelmiş bulunan cumhurbaşkanı adaylıkları hakkındaki görüşlerini açıklama muhtaçlığı duyması, YSK liderinin kanaati hakkında tekrar de bir fikir veriyor.

Özellikle de “Belki aday olmaz, öbür bir şey olur” cümlesi…

“Aday olmadan evvel öbür bir şey olur” diye okunduğu takdirde.

RTÜK’ün muhalif kanallarla ilgili karar vermek üzere toplanmasını, iktisada ait en fazla şikayet eden kısımları gaye alan güzelleştirme teşebbüslerini, yeni yıla girilirken daha evvel hiç düşünülmemiş milletvekillerine seçmenleriyle direkt haşır neşir olabilecekleri bir haftalık müsaadesi Meclis’ten geçirmeyi…

Bütün bu haberleri üst üste koyduğumda, AK Parti ile MHP’nin yeni yılla birlikte seçim tarihini erkene alma yolunda adımlar atabileceklerini öngörebiliyorum.

TÜRK-İŞ liderinin meydan okuması?

Asgari fiyatın 9 bin TL olacağının kararlaştırıldığını sanıyorum.

Emekliler ile memurlara da bir parmak bal manasına gelecek misal yeterlilikler yapılabilir.  

Hazır muhalefet cephesi, CHP-İYİ Parti takışması, Kılıçdaroğlu-İmamoğlu çekişmesi üzere hususlarla meşgulken…

Müneccim değilim lakin benim çay yapraklarını okuyarak vardığım sonuç budur efendim.

*Bu yazı fehmikoru.com adresinden motamot alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir