Karakoyun Deresi için gönderilen 168 milyon TL nerede?

CHP Milletvekili Mahmut Tanal, “I. Justinyen, kentin merkezinden Karakoyun Deresi’ni açtırarak, büyük bir bend inşa ederek, Şanlıurfa’yı muhtemel sel baskınlarından korudu. Pekala, AKP periyodunda ne oldu? I. Justinyen’in yapıtı olan Karakoyun Deresi’ni drene eden sınırın çabucak bitişiğine AVM dikildi. Dere yatakları daraltılarak betonlaştırıldı. Tedbirsizlik, ihmalkarlık ve talanın sonucunda felaket geldi” açıklaması yaptı.

AKP’nin ise I. Justinyen’in yapıtı olan Karakoyun Deresi’ni drene eden çizginin çabucak bitişiğine AVM dikerek, dere yataklarını daraltıp betonlaştırarak Şanlıurfa’yı uçuruma sürüklediğine dikkat çeken Tanal paylaşımında “Bin 500 sene evvel çok yağışlara karşı, o zamanki imkânlarla önlem alarak felaketi önleyen Roma İmparatoru I. Jüstinyen kadar olamadı bu AKP iktidarı” dedi.

KARAKOYUN DERESİ’NİN ISLAHI İÇİN GÖNDERİLEN PARA NEREDE?

Tanal paylaşımını şöyle sürdürdü: “Karakoyun Deresi’nin ıslahı için 2014 yılında Kalkınma Bakanlığı tarafından 20 milyon lira para gönderildiğini ancak projenin hayata geçirilmediğini gündeme getirmiştik. Paranın Şanlıurfa’ya geliş tarihi olan 2014 yılında 9 milyon dolara denk geldiğini lisana getirmiştik. Şu anki döviz kuruyla 9 milyon doların 168 milyon TL’ye denk geldiğini belirterek şunu kaydetmiştik: “Yani Urfa’nın, Karakoyun Deresi projesi için yollanan 168 milyon TL’si kayıp. Şanlıurfa halkı ismine soruyoruz; 168 milyon lira nerede?”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir