Kediler hakkında ilginç tespit: Seçtikleri mekanlar davranışlarını yansıtıyor

Bazı süpermarketler, restoranlar ya da kitapçılar yalnızca verdikleri hizmetlerle değil tıpkı vakitte ne vakit gitseniz sizi karşılayan kedileriyle de ünlü. Bu kediler yere ya da müdavim bir müşteriye ilişkin değildir, fakat daima tıpkı yerde bulunurlar. Kedi biyologu ve davranış uzmanı Roger Tabor da bu kedilerin neden yerlerde olduklarını anlatıyor.

Tabor’a nazaran; kedilerin gittikleri yerler, onların kişiliği ve gelişimleri hakkında bilgi veriyor.

Kedilerin takılmak için en sevdikleri yere ışık tutan davranışçı, süpermarketleri seven kedigillerin çeşitlerinin en sosyalleri ortasında olduğunu söylüyor: “Bu kediler çok genç yaşlardan itibaren toplumsallaşma eğilimindedir ve insan etkileşimi ile gelişirler.”

DÜKKAN MÜDAVİMLERİ ARKADAŞ OLMAYA YATKIN

Tabor, dükkânlarda dinlenmeyi seven kedilerin de korkmayan ve süratli arkadaş olma eğiliminde olduklarını belirtiyor.

Örneğin; beş yıldan uzun bir müddettir tüylü kızıl kedi Henry, Cambridge’deki Addenbrooke Hastanesi’nin tertipli bir ziyaretçisi. Facebook sayfasında 5.000’den fazla takipçisi bulunuyor. Hatta hastanenin yakınında rahat bir konutu olmasına karşın, hastaneden uzak duramıyor. Hastane çalışanı, Henry’e yeterli davransa da içeri almıyor.

Tabor’a nazaran, Henry üzere hastanelere giden kediler insan etkileşimi için can atıyor: “Bu tip kediler için içeri alınmasalar da beşerlerle tanışırken kazandıkları olumlu hisler, dışlanmanın olumsuzluklarından daha ağır basıyor.”

HIRSIZ KEDİLERE DİKKAT

Tabor, ayrıyeten hırsız kediler hakkında da bilgi veriyor. Komşularının meskenlerine gidip ufak tefek şeyler çalan kedilerin, aslında daha hayatlarının birinci birkaç ayında bu duruma dair sinyaller verdiklerini belirtiyor: “İlk birkaç ayda olağan bir gelişim örüntüsüne sahip değillerdir. Av olduğunu düşündükleri oyuncaklara takılıp kalırlar.”

Örneğin; 13 yaşındaki Theo isimli bir kedi, yıllardır sahiplerini utandırıyor. Theo, sistemli olarak komşuların meskenlerine girerek yumuşak oyuncaklardan nakit paraya ve Noel süslerine kadar bulabildiği her şeyi konuta getiren hırsız bir kedi.

Pennsylvanya’daki bir öteki hırsız kedinin de her gece komşularından ayakkabı çaldığı ve sekiz ayda 100’den fazla ayakkabı topladığı ortaya çıkınca sahiplerini sıkıntı durumda bırakıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir