Kongo’da saldırı: 19 kişi öldü

Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde (KDC) isyancı Demokratik İttifak Güçleri’nin (ADF) kasabaya düzenlediği silahlı akında 19 kişinin ömrünü yitirdiği bildirildi. KDC Birleşmiş Milletler (BM) radyosu, isyancıların, Kuzey Kivu’daki Kirindera kasabasına sabah saatlerinde düzenlediği akında çok sayıda meskeni yağmaladığını ve birçok kişiyi de rehin aldığını aktardı.

Çok sayıda konut ateşe verildi

Kuzey Kivu’nun eski valilerinden Carly Nzanzu Kasivita, ADF isyancılarının 19 kişiyi öldürdüğünü, bir otel, sıhhat tesisi ve çok sayıda meskeni de ateşe verdiğini söyledi. Kuzey Kivu’daki güvenlik görevlilerinden Pecos Kilihi, AA muhabirine, saldırganların yakalanması için operasyon başlatıldığını belirtti. ADF’nin öbür bir bölgedeki taarruzunda çarşamba günü en az 40 sivil hayatını kaybetmişti.

Uganda ve KDC’de 1990’ların sonlarından itibaren faaliyet göstermeye başlayan ADF, Uganda Ulusal Kurtuluş Ordusu (NALU), Uganda Müslüman Kurtuluş Ordusu ve Bildirim Cemaati üzere hareketlerin eski üyelerinin bir ortaya gelmesiyle oluşturuldu. ADF’nin hücumlarında 2014’ten bu yana binlerce sivilin öldüğü, 100 binlerce kişinin yerinden edildiği belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir