Rusya ülkeye girişi yasaklanan AB yetkilileri listesini genişletti

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, AB’nin 6 Ekim’de Rusya’ya yönelik kimi yaptırım kararları aldığı hatırlatılarak bu cins tek taraflı hareketlerin “gayrimeşru” olduğu vurgulandı.

Avrupa Kurulu Parlamenterler Meclisinin (AKPM) 13 Ekim’de Rusya’ya karşı aldığı kararın da anımsatıldığı açıklamada, dostça olmayan aksiyonlara yanıt olarak Rusya’ya girişi yasaklanan AB’ye üye devletlerin temsilcilerinin listesinin genişletildiği kaydedildi. Rastgele bir isim listesinin yer almadığı açıklamada, tedbirlerin kimi AKPM üyeleri için de geçerli olduğuna işaret edildi.

8. YAPTIRIM PAKETİ KABUL EDİLMİŞTİ

AB, Rusya’nın Ukrayna’da Donetsk, Luhansk, Zaporijya ve Herson bölgelerini yasa dışı ilhak etmesi ve savaşı tırmandırması gerekçesiyle 6 Ekim’de 8. yaptırım paketini kabul etmişti. Paketin onaylanmasıyla Rusya’ya karşı ticari yasaklar ve bu ülkenin petrol satışına tavan fiyat getirilmesini içeren yeni yaptırımlar kabul edilmişti. AB’nin yaptırım listesine, son periyotta Ukrayna’da savaşı tırmandırmaktan sorumlu tuttuğu 30 yeni isim ve 7 kuruluş eklenmişti.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir