SON DAKİKA Bolu’da deprem! İstanbul’da hissedildi

Son dakika haberi… AFAD’ın bilgilerine nazaran saat 13.55’te Bolu’da bir zelzele meydana geldi. Yerin 8.13 derinliğinde gerçekleşen zelzele İstanbul, Ankara, Düzce Kocaeli ve Sakarya başta olmak üzere birçok vilayetten hissedildi.

Kandilli Rasathanesi zelzelenin merkez üssünü Bolu Kızılağıl olarak açıklarken büyüklüğü 4.7 olarak ve derinliği 9.6 kilometre olarak duyurdu.

‘Çok şiddetli hissettik’

Halk TV’de Can Coşkun’un sunduğu Haber Masası programına telefonla bağlanan CHP Bolu il Başkanı Ersan Türkoğlu, Birkaç artçı sarsıntı oldu. Çok şiddetli hissettik. Bolu Belediyesi’nin önündeyiz yıkılan yahut ağır hasarlı bina görünmüyor. Vatandaşlarımız çok tedirgin” dedi.

AFAD: Rastgele bir olumsuz durum bulunmuyor

Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanı Yunus Sezer, Bolu merkezde meydana gelen 4,8 büyüklüğündeki sarsıntıya ait an prestijiyle olumsuz bir durum bulunmadığını bildirdi.

Sezer, toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Bolu vilayetimizde meydana gelen 4,8 büyüklüğündeki sarsıntı sonrasında, an prestijiyle olumsuz bir durum bulunmamaktadır. Saha tarama çalışmaları devam etmektedir. Bölgedeki vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi sunarım” tabirlerini kullandı.


Fotoğraf: DHA

Bolu Valiliği’nden açıklama

Bolu Valiliğinin toplumsal medya hesabında yer alan paylaşımda, “İlimizde saat 13.55’te 4,8 büyüklüğünde meydana gelen zelzele sonrası tüm gruplarımız alanda tarama çalışmalarına acilen başlamış olup şu ana kadar resmi makamlara iletilen rastgele bir olumsuzluk bulunmamaktadır. Zelzelesi hisseden tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun” denildi.

Düzce’de eğitime ara

Meydana gelen sarsıntının akabinde Düzce’de eğitime orta verildi.

İstanbul Valisi: Olumsuz ihbar yok

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda saat 13.55’te Bolu merkezli 4.8 büyüklüğünde bir zelzele meydana geldiğini duyurdu. Yerlikaya açıklamasında İstanbul’da sarsıntı nedeniyle rastgele bir olumsuz durum ihbarı almadıklarını belirtti.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’nın twitter hesabından yaptığı paylaşımda “13.55’te Bolu merkezli AFAD bilgilerine nazaran 4.8 büyüklüğünde sarsıntı meydana gelmiştir. Zelzele nedeniyle İstanbul’da rastgele bir olumsuz durum ihbarı alınmamıştır. Allah ülkemizi ve milletimizi tüm afetlerden korusun” sözleri yer aldı.


Fotoğraf: AA

Prof. Dr. Okan Tüysüz yanıtladı: Marmara zelzelesini tetikler mi?

İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Jeolog Prof. Dr. Okan Tüysüz, HaberTürk yayınına katılarak Bolu’da meydana gelen zelzelesi kıymetlendirdi. Meydana gelen sarsıntı beklenen Marmara Depremi’ni akıllara getirirken Tüysüz, “Başka bir yeri tetiklemez. Marmara zelzelesiyle alakası yok” dedi.

‘Artçılar devam edecek’

Tüysüz, artçıların devam edeceğini belirterek kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Bu yöreler için bu büyüklükte sarsıntı olağandır. Panik yapmaya gerek yok. Sarsıntının olduğu bölgede büyük zelzele yaratacak fayların olmadığını görüyoruz. Hasarlı meskenlere varsa girilmemesi gerekiyor tabi. Kuzey Anadolu Fayı’nın dışında, ana fayın dışında bir kolda meydana geldi. Marmara sarsıntısıyla alakası yok.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir