Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Coşkun: ‘Sezaryen ile doğanlarda risk daha fazla’

Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Uğur Coşkun, sezaryen doğumlarla ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Sezaryenin tıbbi gereklilik halinde epeyce yararlı bir doğum formu olduğunu belirten Coşkun, tıbbi mecburilik olmadığı durumlarda sezaryenin değil olağan doğumun tercih edilmesi gerektiğini söz etti.

“SEZERYAN İLE DOĞANLARDA RİSK DAHA FAZLA”

Ülkemizde tüm ihtarlar ve tedbirlere karşın maalesef sezaryen oranları hala yüksek düzeylerde seyrediyor” diyen Prof. Dr. Coşkun, sezaryen ile doğan çocuklarda riskin daha fazla olduğunu not düşerek şunları aktardı:

Geçtiğimiz ay Hematological Oncology mecmuasında sezaryen ile doğan çocuklarda kan kanseri riskinin daha fazla olduğuna dair büyük bir metaanaliz yayınlandı. Yingzhu Yang ve arkadaşları tarafından yayınlanan bu çalışmada, 16 değerli çalışma birlikte tahlil edildi ve olağan doğum ile doğan çocuklara kıyasla sezaryen ile doğanlarda çocukluk çağı lösemileri yüzde 8 daha fazla bulundu. Elektif dediğimiz planlı sezaryenler de bu risk artışı yüzde 39’a kadar yükselirken acil endikasyon ile yapılan sezaryenlerde bir risk artışına rastlanılmadı.”

“DİKKAT EKSİKLİĞİ VEE GELİŞİ BOZUKLUKLARI BİLDİRİLDİ”

Prof. Dr. Coşkun, sezaryen ile doğumlardaki riskin nedenine ait şu sözlere yer verdi:

Normal vajinal doğumun en kıymetli yararlarından birisi çocukların doğar iken, vajinal geçiş esnasında yararlı bakterileri alması. Bu bakteriler sayesinde immün sistemin çok daha güçlü olduğu kabul ediliyor. Bu risk artışı tahminen bu durumla bağlantılı olabilir.

Ayrıca sezaryen ile doğanlarda dikkat eksikliği ve kimi gelişim bozukluklarının da daha sık olduğunu bildiren çalışmalar bulunmakta. Gerek hekimlerimiz gerekse halkımızın tıbbi mecburilik olmadıkça olağan doğumu tercih etmeleri değerli. Bu hususta halka yönelik bilgilendirme çalışmaları yarar sağlayacaktır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir