Okullara imam ve vaiz görevlendirilmesine eğitimcilerden tepki

Eğitim-İş İzmir 1 No’lu Şube Başkanı Adem Yıldırım, “İktidar, din görevlilerini okullarda görevlendirerek aslında belirli bir inanç sisteminin de siyasallaşmasına neden olmaktadır” dedi. Eğitim Sen İzmir 1 No’lu Şube Başkanı Necip Vardal ise “Diyanet çalışanlarının okullarda görevlendirilmesinin hem Anayasa hem de kanunlara alışılmamış olduğunu ve bu görevlendirmelerin geri çekilmesi gerektiğini düşünüyoruz” diye konuştu.

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İzmir Müftülüğü ortasında imzalanan protokol kapsamında, İzmir’deki 842 okulda imam, Kur’an kursu öğreticisi, vaiz ve din hizmetleri uzmanı görevlendirildi. Bu görevlendirmelere eğitim sendikaları yansısı gösterdi.

BU PROJELERLE KAMU KAYNAKLARI HEBA EDİLİYOR

İktidarın din görevlilerini okullarda görevlendirerek aslında muhakkak bir inanç sisteminin de siyasallaşmasına neden olduğuna dikkat çeken Eğitim-İş İzmir 1 No’lu Şube Başkanı Adem Yıldırım, şunları söyledi:

“Bize gelen son bilgiler, 842 okula ‘manevi rehberlik’ ismi altında vaiz, imamların ve din vazifelilerinin atandığı istikametinde. Bu, ÇEDES projesi. Bu projede görevlendirilen din insanlarının pedagojik formasyonun olmayışı, yani öğrencilerle birebir ilgilenecek şahısların pedagojik formasyondan geçmeleri gerekiyor, öğretmen arkadaşların formasyon sahibi şahıslardan oluşması ve etraf uyarlılığı ve pahalara sahip çıkma konusundaki yetkinliklerinin de tartışmaya açıldığı aşikardır. İkinci bir konu; Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın bu çeşit projelere ayırdığı kaynaklarla birlikte kamu kaynaklarının heba edildiğinin de farkındayız. Mesela İzmir’de derslik muhtaçlığı varken, daha inşaatı tamamlanmamış, zelzele sonrası yıkılmış ya da yıkılma kararı olan okullar tamamlanmamışken büyük bir kaynağın bu protokollerle heba edildiği bir gerçek. Öteki bir mevzu ise 200 bin öğretmen ihtiyacı varken ve dışarıda 700 bin arkadaşımız atama beklerken bunları görevlendirmek, atamak ismine ‘kaynak yok’ mazeretinin gerisine saklanan siyasal iktidar, din görevlilerini okullarda görevlendirerek aslında belirli bir inanç sisteminin de siyasallaşmasına neden olmaktadır. Laik ve bilimsel eğitimin ortadan kaldırılmaya çalışılan bir süreçte Eğitim-İş olarak biz, bu projenin bu formda kabul edilmesini ve yürütülmesini gerçek bulmuyoruz. Bununla ilgili genel merkezimiz gerekli yeri oluşturup tüzel süreci de başlatacaktır.”

EĞİTİM-İŞ’TEN VELİLERE ÇAĞRI

Velilere seslenen Yıldırım, “Belli bir inanç sisteminin siyasallaşacağı telaşımız aşikarken çocukların bu çeşit faaliyetlere katılması konusunda velilerden müsaade dokümanı isteyecek. Bizim net bir davetimiz var. Velilerimizin çocuklarını bu bahislerle ilgili kulüplerde görevlendirmelerini, vazife almalarını ya da etkinliklere katılmamalarını istemeleri en doğal süreç olacaktır diye düşünüyoruz” dedi.

ANAYASA’YA AYKIRI

Eğitim Sen İzmir 1 No’lu Şube Başkanı Necip Vardal da “İzmir Valiliği, ÇEDES projesine dayanarak İzmir genelinde 842 okulda ‘manevi danışman’ ismi altında Diyanet İşleri’nden vaiz, imam hatip, Kur’an kursu öğreticisi üzere vazifelileri okullarda görevlendirdi. Biz, bu görevlendirmenin Anayasa’ya, Anayasa’nın laiklik prensibine, ulusal eğitimin kendi mevzuatına uygun olmadığını kıymetlendiriyoruz. Görevlendirilenlerin pedagojik formasyonun meçhul olması, pedagojik formasyona sahip olup olmadığının bilinmemesi, okullarımızda eğitim-öğretim süreçlerinin ihtisas sahibi bireyler tarafından yürütülmesinin gerektiği ve buna ait geçmiş yıllarda çeşitli protokollerle ilgili yargı kararlarında bunun altı çizilmekte. Hem kamu eliyle hem de uzman, ihtisas sahibi şahıslar tarafından yürütülmesi mecburilik olmasına karşın Diyanet çalışanlarının bu okullarda görevlendirilmesinin hem Anayasa hem de kanunlara muhalif olduğunu ve bu görevlendirmelerin geri çekilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bununla ilgili Eğitim Sen Genel Merkezi, protokole bu hafta içinde dava açacak. Bununla ilgili çalışmalarda sürüyor. İptali için protokol yargıya götürülecektir” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir