SPK Atakey’in halka azr başvurusunu onayladı 


Dünyanın en büyük 4 hızlı servis restoran operatöründen biri olan TFI TAB Gıda Yatırımları çatısı altında faaliyet gösteren Türkiye’nin en büyük patates işleyicilerinden Atakey’in halka arz başvurusu Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından onaylandı. Halka arz 19-20-21 Temmuz tarihlerinde, “sabit fiyat ile talep toplama” yöntemiyle, 39,50 TL sabit fiyatla gerçekleştirilecek.

Yaklaşık 3.000 restoranı ve 55.000’i aşkın çalışanıyla dünyanın en büyük 4 hızlı servis restoran operatöründen biri olan TFI TAB Gıda Yatırımları çatısı altında faaliyet gösteren Türkiye’nin en büyük donuk patates işleyicilerinden Atakey Patates Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin halka arz başvurusu Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından onaylandı.

Atakey’in halka arzı, İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş. ve Ata Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş. Konsorsiyum liderliğinde 19-20-21 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirilecek. SPK haftalık bülteninde yer alan karara göre, Atakey’in 117.600.000 TL olan sermayesinin 138.728.000 TL’ye bedelli artırımı sırasında oluşan 28.224.000 TL payın halka arzı gerçekleştirilecek. 1 TL nominal değerli paylar 39,50 TL sabit fiyat üzerinden satışa sunulacak.

Halka arz ile ilgili açıklama yapan Atakey Yönetim Kurulu Üyesi Erhan Cansu, “Türkiye’nin en büyük donuk patates işleyicilerinden biri olarak tohumdan tarlaya, tarladan sofraya bir ürün değer zinciri yaratarak sürdürülebilir bir üretim modeli sunuyoruz. BRCGS gıda güvenliği, Helal Gıda ve RSPO sürdürülebilir palm yağı sertifikalarımızla müşterilerimize uluslararası gıda güvenliği, kalite ve sürdürülebilirlik standartlarına uygun güvenilir gıdaları sunmaktayız. Çatısı altında yer aldığımız TFI TAB Gıda restoranlarına ve sektöre verdiğimiz ürünlerin yanı sıra Brezilya, Güney Kore, Bulgaristan, Kuzey Kıbrıs ve Kuzey Makedonya gibi ülkelere ihracat gerçekleştiriyoruz. Gerçekleştireceğimiz halka arz sonrasında yatırımcılarımızdan alacağımız güçle bugüne kadar yarattığımız değeri daha da ileriye taşımak için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz” dedi. 

Yılda 90.000 ton kaplamalı dondurulmuş parmak patates üretim kapasitesine sahip

Atakey Afyonkarahisar’ın Susuz Belediyesi’nde yer alan üretim tesisi ile 2014 yılı şubat ayının başında üretim operasyonlarına başladı. TFI TAB Gıda Yatırımları bünyesindeki restoranların patates kızartması talebini karşılayan Şirket, üçüncü taraflar için de ürün tedarik ediyor, dondurulmuş, şoklanmış, kızartmalık patates ihraç ediyor. Atakey’in patates üretim tesisi, 168.000 metrekarelik toplam yüz ölçüme ve yılda 90.000 ton kaplamalı dondurulmuş parmak patates üretim kapasitesine sahip. Aynı zamanda Atakey’in, 7.500 m² Tohum Deposu, 30.000 m² Hammadde Deposu ve 15.000 m² Soğuk Hava Deposu bulunuyor. Sezonda yaklaşık 40.000 dönümlük zirai alanda yaklaşık 350 çiftçi ile 23 farklı şehirde hasat yapılıyor. Patates ürünlerinin kaynağında tutarlılık ve kalite sağlamak amacıyla Şirket, anlaşmalı çiftçilere tohum ve gübre temin ediyor.

Artan nüfus ile gıdaya olan ihtiyacın artması ve tarım alanlarının azalması sebebi ile patates gibi temel gıda ürünlerine olan talep de her geçen gün önem kazanıyor. Atakey, tarladan sofraya, sürdürülebilir tarım modeli ile ürünlerini tarladaki doğalı ile sofralara ulaştırmayı hedefliyor. Sürdürülebilirliği işinin ayrılmaz bir parçası haline getiren Atakey, çevreyi olumsuz etkileyecek atık miktarını azaltıp, üretim sırasında ortaya çıkan atıkları döngüsel ekonomi modeliyle tekrar ekonomiye kazandırmaktadır.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir